Nu blir det möjligt att vaccinera sig mot covid-19 mot betalning hos Svea Vaccin. På utvalda mottagningar erbjuder vi privat vaccination för dig som vill se över ditt skydd, även om du inte omfattas av Folkhälsomyndighetens rekommendationer. Våra mottagningar har drop-in, så du behöver inte boka tid i förväg.
Covid-19 förekommer fortfarande
Även om covid-19 inte längre har samma påverkan på samhället som under pandemin fortsätter viruset att cirkulera. SARS-CoV-2 förändras kontinuerligt och nya virusvarianter uppstår genom mutationer. Det innebär att man kan drabbas flera gånger, även om man tidigare har varit sjuk eller vaccinerat sig. För de flesta innebär infektionen lindriga förkylnings- eller influensaliknande symtom, men för äldre och personer med vissa bakomliggande sjukdomar eller nedsatt immunförsvar är risken att bli allvarligt sjuk större.
Ett uppdaterat vaccin inför säsongen
Omikronvarianten XFG har spridits globalt sedan början av 2025 och blivit en av de dominerande varianterna under 2026. Mutationer i virusets spikeprotein kan påverka hur väl viruset känns igen av immunförsvaret, vilket kan bidra till att det sprids trots tidigare infektion eller vaccination.
Inför säsongen 2026/2027 erbjuder Svea Vaccin ett proteinbaserat vaccin mot covid-19 som skyddar mot den nya omikronvarianten. Vaccinet hjälper immunförsvaret att känna igen viruset och bilda antikroppar. Proteinbaserade covidvaccin har dessutom visat en lägre frekvens av både lokala och allmänna biverkningar jämfört med mRNA-vaccin.
Vill du veta mer eller se över ditt vaccinationsskydd mot covid-19 är du varmt välkommen till oss!
Leg. Sjuksköterska
Medicinskt granskad av Svea Vaccins läkarteam