Nu är influensasäsongen igång

Med hösten i full effekt är det nu även dags för säsongens influensa att spridas runt om i landet. Det besvärliga viruset drabbar tusentals svenskar varje år, vilket leder till att många av oss vaccinerar oss mot säsongsinfluensan.

Vi erbjuder två vaccin mot influensa. Det vanliga säsongsvaccinet ges till alla och kostar 400 kr. Vaccinet Efluelda ges i en högre dos som således ger starkare skydd, och erbjuds till alla över 60 års ålder för 620 kr.

Influensa Kampanj Stockholm:
För personer i riskgrupper eller alla över 65 år kommer vi även att erbjuda gratis säsongsvaccin mellan den 7 november 2023 till och med den 29 februari 2024. Vaccineringen sker via drop in mellan 10:00-12:00 på alla våra mottagningar i Stockholm samt i mån av tid mellan 14:00-18:00.

Observera influensa kampanjen gäller endast på våra mottagningar i Stockholm.

Välkommen in till någon av våra 41 mottagningar, vi finns alltid där för att hjälpa dig!

Fler artiklar

Vaccin mot lunginflammation – så går det till

Vaccin mot lunginflammation – bra att veta Pneumokocker är den vanligaste orsaken till bakteriella luftvägsinfektioner som lunginflammation, öroninflammation och bihåleinflammation. Infektionen är vanligast hos barn

Denguefeber – vad är det?

Vaccin mot denguefeber – så funkar det Denguefebern förekommer i stora delar av Asien, men finns även i Afrika och Latinamerika. Förekomsten ökar i en

Hepatit A & B – bra att veta

Hepatit A & B – bra att veta Vi blir allt fler som planerar resor och med det även vaccinering. För vissa rekommenderade vaccin bör

Svea Vaccin finns på 20 orter i landet och erbjuder smidig, snabb och säker vaccinering för vuxna och barn. Välkommen in på drop-in!

Nyhetsbrev